Erasmus Koordinatörleri Kongresi ve Eğitim Fuarı (ERACON) 2016

Üniversitemiz ERACON 2016: Erasmus Koordinatörleri Kongresi ve Eğitim Fuarı Etkinliğine Katıldı.

Avrupa Erasmus Koordinatörler Birliği (European Association of Erasmus Coordinators - EAEC) tarafından her yıl düzenlenen, bu yıl ev sahipliğini Selanik Aristotle Üniversitesinin yaptığı Erasmus Koordinatörleri Kongresi ve Eğitim Fuarı (ERACON), 10-14 Mayıs 2016 tarihlerinde Selanik’te (Yunanistan) gerçekleşti.

Kongre ve Eğitim Fuarına, üniversitelerin temsilcileri ve Erasmus görevlileri başta olmak üzere, 38 ülkeden 390 kişi katılmıştır. Üniversitemizi ise, Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Muhsin AKBAŞ, Turizm Fakültesi Erasmus Koordinatörlerinden Yrd. Doç. Dr. Melike YILMAZER ve Uluslararası Öğrenciler Kurum Koordinatörlüğümüzden Öğretim Görevlisi Deniz ANGUN temsil etmiştir.

Kongre ve Eğitim Fuarı olarak iki bölümde gerçekleşen ERACON 2016’nın kongre oturumlarında, 2014-2015 Erasmus+ Barometresi sonuçlarının değerlendirilmesi, Erasmus+’da gelinen nokta ve ilerisi, üniversite-iş dünyası işbirliği, Erasmus öğrencilerinde dil ve kültür engellerinin açılması, Jean Monnet projeleri, uzaktan eğitim üniversiteleri için Erasmus+, göç krizine yükseköğretimin cevabı, mühendislik eğitimine has sorunlara yönelik bir araç olarak Erasmus+, uluslararasılaşmada yeni yaklaşımlar gibi konularda sunumlar gerçekleştirildi, tecrübeler paylaşıldı, ilgili konularda yaşanan sorunlara çözümler arandı. ERACON 2016’nın öğleden sonraları yapılan Eğitim Fuarı bölümünde ise, üniversiteler kendilerine ayrılan bölümlerde tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirdi ve diğer üniversite temsilcileri ile Erasmus+ işbirliğini geliştirmek için görüşmelerde bulundu. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi temsilcileri de bu bağlamda Kongre oturumlarına katılarak Erasmus+ programının farklı yönleri hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirdiler. Bunun yanı sıra, Üniversitemiz temsilcileri Eğitim Fuarına katılan üniversitelerle bire bir görüşmeler gerçekleştirerek hem üniversitemizin tanıtımını hem de ikili işbirliğini geliştirmenin imkânlarını aradılar.


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön